Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna seara, as dori sa pun si eu o intrebare referitoare la ajutorul de somaj. Daca o persoana beneficiaza de ajutor de somaj si intre timp se angajeaza inainte ca perioada de somaj sa se incheie, este posibil ca acea persoana sa beneficieze din nou de ajutorul de somaj chiar daca nu a lucrat decat cateva luni? Va multumesc:D
Da, fiind angajata cu CIM pe durata determinata la incetarea de drept a contractului va relua somajul de unde s-a intrerupt.
Chiar daca este angajat cu CIM pe perioada nedeterminata va putea, la incetarea acestuia, sa beneficieze de indemnizatie de somaj daca indeplineste conditiile legale:
- sa inceteze CIM din motive neimputabile salariatului;
- sa aiba lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni, nu neaparat consecutive si nu neaparat la un singur angajator.