avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! In 7.11.2020,am dat avans de 4000 euro cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! In 7.11.2020,am dat avans de 4000 euro cu martori ...

Bună ziua! In 7.11.2020,am dat avans de 4000 euro cu martori ,pentru cumpararea unei case la țară. Urmând ca restul de bani să îi dau cînd sunt gata actele si mergem la notar. Doar ca dna .încă nu a început succesiunea, doar că perioada expiră pe 30.04.2021. Eu nu pot sa trag apa in casă,să pun centrală, deoarece nu am domiciliul la adresa respectivă! Si am învesti mult in reamenajarea casei! Eu nu vreau despăgubiri, vreau acte pe casă! Oare ce se poate face???? Multumesc!
Ce perioada expira? Cand ati platit avansul ati incheiat si o promisiune de vanzare sau v-ati inteles doar verbal? "Doamna" este singurul mostenitor al proprietarilor casei?
Expira contractul de înțelegere cibd trebuie să imi predea actele casei! Doar ca nu a început succesiunea!

MihailZC a scris:

Ce perioada expira? Cand ati platit avansul ati incheiat si o promisiune de vanzare sau v-ati inteles doar verbal? "Doamna" este singurul mostenitor al proprietarilor casei?

"contractul de intelegere" inseamna intelegerea verbala avuta in momentul in care ati dat avansul in prezenta martorilor?
Da. Si facut si scris 2 exemplare semnate de 4 martori.

MihailZC a scris:

"contractul de intelegere" inseamna intelegerea verbala avuta in momentul in care ati dat avansul in prezenta martorilor?

Bun, daca ati incheiat un act in care doamna se obliga sa va vanda imobilul cu un anumit pret si se mentioneaza achitarea unui avans, in prezenta a doi martori, si daca "doamna" este unicul mostenitor al proprietarilor imobilului, va puteti adresa instantei pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare.

Alte discuții în legătură

Cel mai recent testament assyst assyst Buna ziua Am si eu o problema care m-a cam dat peste cap. Anul trecut am facut un antecontract de vanzare cumparare cu plata avansului de aproximativ 97% din ... (vezi toată discuția)
Măsurători cadastrale și rectificare cf înainte de succesiune IM2S4U IM2S4U Buna ziua, mama a decedat in ianurie 2019 mentionez ca vrem sa facem succesiune dar am descoperit ca avem ca si acte numai contractul de vanzare - cumparare.si ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren, casa tina.04 tina.04 Bunica mea a primit in urma cu 50 ani un teren de la o batrana , pentru a-si construi o casa. A construit casa, are autorizatie de constructie, dar terenul ... (vezi toată discuția)