Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Am contestat un PV pentru conducere pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Am contestat un PV pentru conducere pe contrasens, ...

Buna seara! Am contestat un PV pentru conducere pe contrasens, am pierdut procesul, mi-a venit acasa o comunicare ca am 30 de zile termen sa fac apel, a trecut si termenul, si m-am dus la IPJ frumos ca un cetatean onest sa il predau, mi-au spus sa ma duc la Judecatorie sa ii rog sa imi redacteze hotararea definitiva...cei de acolo mi-au spus ca sunt foarte busy si sa o astept acasa, zis si facut. la aproximativ 3 luni dupa, m-am dus la IPJ sa imi scot cazierul auto, istoricul sanctiunilor .. dl de acolo mi-a spus ca am un proces pe care l-am pierdut si sa ma duc la judecatorie sa iau hotararea si sa aduc permisul, sa il predau ... nu m-am mai dus !! cazierul mi-a fost eliberat, permisul mi l-au dat inapoi.

intrebarea 1: avand in vedere ca hotararea definitiva nu a fost redactata desi au trecut 6 luni de atunci , permisul apare "valabil" in sistemul politiei la un eventual control?

intrebarea 2: in caz ca voi fi oprit in trafic, si va aparea suspendat permisul, inafara faptului ca ma paste amenda penala si implicit dosar penal risc sa mi se anuleze permisul? in 11 ani de cand am permis am decat o amenda pt stationare, multumesc anticipat!
E greu de dat un raspuns precis pentru ca practica este neunitara.
Exista judete unde permisul iti este primit cu un certificat de grefa, cum la fel altii cer sa ai hotararea obligatoriu.

Apoi, strict pe lege, politia nu poate emite dispozitie de suspendare a dreptului de a conduce, acest drept este suspendat dupa cele 30 de zile fara nicio formalitate.
Si in acest caz in unele judete este aplicata legea cum trebuie si daca ii intrebi iti spun ca dupa 30 de zile daca nu ai predat permisul dreptul de conducere este suspendat si risti dosar penal, in schimb in alte judete se tot emit dispozitii de suspendare a dreptului de a conduce dupa 2-6-12 luni de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, ceea ce este nelegal.

In concluzie te poti astepta sa-ti comunice o dispozitie in care esti instiintat ca ai dreptul de conducere suspendat si dupa luni de zile sau ani de zile, desi cum am spus mai sus este nelegala aceasta practica.

Mihnea Dorian a scris:

E greu de dat un raspuns precis pentru ca practica este neunitara.
Exista judete unde permisul iti este primit cu un certificat de grefa, cum la fel altii cer sa ai hotararea obligatoriu.

Apoi, strict pe lege, politia nu poate emite dispozitie de suspendare a dreptului de a conduce, acest drept este suspendat dupa cele 30 de zile fara nicio formalitate.
Si in acest caz in unele judete este aplicata legea cum trebuie si daca ii intrebi iti spun ca dupa 30 de zile daca nu ai predat permisul dreptul de conducere este suspendat si risti dosar penal, in schimb in alte judete se tot emit dispozitii de suspendare a dreptului de a conduce dupa 2-6-12 luni de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, ceea ce este nelegal.

In concluzie te poti astepta sa-ti comunice o dispozitie in care esti instiintat ca ai dreptul de conducere suspendat si dupa luni de zile sau ani de zile, desi cum am spus mai sus este nelegala aceasta practica.

in concluzie, pana nu imi vine acasa ceva, pot circula?