Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara la mine în curte femeia de serviciu face ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara la mine în curte femeia de serviciu face curat de ...

Buna seara la mine în curte femeia de servici face curat de 8 ani de zile fara contract de munca ,are voie sa lucreze la negru fara contract de munca ?
Munca nedeclarata (munca la negru) reprezinta, printre altele, primirea la munca a unei persoane fara incheierea contractului individual de munca in forma scrisa, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii.

Constituie contraventie :
- primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1) C.mun., sanctionata cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;

- prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, sanctionata cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei.

Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Daca i-ati fi facut contract, ar fi lucrat cu contract, dar asta presupunea sa dati bani mai multi.
Munca la negru reprezinta un risc pt ambele parti, nu numai pt femeie.
gi-jane2, moderator
Munca la negru în 2021: Riscuri şi dezavantaje când nu eşti angajat cu forme legale
www.avocatnet.ro/articol_479...