Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat la doua firme.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat la doua firme.

Daca sunt angajat full-time la o firma ce imi plateste taxele (CAS/CASS etc) si doresc sa ma angajez in paralel part sau full time la o a doua firma, a doua firma mai trebuie sa plateasca respectivele contributii la stat sau nu?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Si cea de-a doua firma trebuie sa plateasca contributiile la stat pentru salariul care vi-l acorda.
Atunci cum functioneaza CAS si CASS, dubla impunere sau....(??)

Cornel Vasile a scris:

Si cea de-a doua firma trebuie sa plateasca contributiile la stat pentru salariul care vi-l acorda.

Nu functioneaza dubla impunere .... fiecare venit este impozitat separat.

obs.
Numai citati raspunsurile primite.
Faceti un PFA si vorbiti la cea de a doua firma sa va plateasca prin contract de colaborare sau prestari servicii pe PFA.In felul asta veti plati doar asigurarea de sanatate nemaifiind necesar sa platiti si asigurarile de pensii fiindca deja le platiti pe contractul individual de munca.Multe persoane pentru al doilea job prefera sa fie platiti pe un IMM unde impozitul pe venit e de 2% din cifra de afaceri. daca n-are angajati.Pentru o documentare completa si alternative vezi link.'' [ link extern ] / ''
Florin Cornea , Consilier juridic