avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat la doua firme.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat la doua firme.

Daca sunt angajat full-time la o firma ce imi plateste taxele (CAS/CASS etc) si doresc sa ma angajez in paralel part sau full time la o a doua firma, a doua firma mai trebuie sa plateasca respectivele contributii la stat sau nu?

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Florin Cornea , Consilier juridic 17:22, 5 Mai 2021
Si cea de-a doua firma trebuie sa plateasca contributiile la stat pentru salariul care vi-l acorda.
Atunci cum functioneaza CAS si CASS, dubla impunere sau....(??)

Cornel Vasile a scris:

Si cea de-a doua firma trebuie sa plateasca contributiile la stat pentru salariul care vi-l acorda.

Nu functioneaza dubla impunere .... fiecare venit este impozitat separat.

obs.
Numai citati raspunsurile primite.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti un PFA si vorbiti la cea de a doua firma sa va plateasca prin contract de colaborare sau prestari servicii pe PFA.In felul asta veti plati doar asigurarea de sanatate nemaifiind necesar sa platiti si asigurarile de pensii fiindca deja le platiti pe contractul individual de munca.Multe persoane pentru al doilea job prefera sa fie platiti pe un IMM unde impozitul pe venit e de 2% din cifra de afaceri. daca n-are angajati.Pentru o documentare completa si alternative vezi link.'' [ link extern ] / ''
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2021
Florin Cornea , Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii sanatate si pensii lianar lianar Sunt angajat al unei firme cu CIM full-time, perioada nedeterminata. In paralel am infiintat un PFA. Trebuie sa platesc contributii de sanatate si pensii ... (vezi toată discuția)
Vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate. eloquent eloquent Buna ziua! Daca am deja un job full-time in Romania in domeniul IT, si vreau sa fac si freelancing la o firma din strainatate (tot in domeniul IT), ce taxe ... (vezi toată discuția)
Sunt pensionar militar si din pensia mea mi se opresc cas si ... DAJEN570 DAJEN570 Sunt pensionar militar si din pensia mea mi se opresc CAS si CASS. In ideea ca vreau sa imi caut un job FULL-TIME mai mi se opresc aceste doua contributii sau ... (vezi toată discuția)