Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cadru militar - locuinta daramata - chirie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cadru militar - locuinta daramata - chirie

Buna ziua,

Sunt cadru militar angajat din 2016. Nu am detinut locuinta.
In 2017 m-am casatorit - sotia nu a detinut locuinta.
In 2019 am cumparat un teren cu o casa in stare de degradare cu scopul sa ne facem locuinta. Nu am reusit.
In 2020 am depus de chirie - mi s-a respins pe motivul ca am locuinta - chiar daca pica casa pe noi si nu putem sta acolo, nu e locuibila, si niciodata nu am stat acolo.
In 2021 doresc sa daram locuinta respectiva.

Dupa aceasta data 2021 cand locuinta respectiva este daramata - ma pot califica la chirie, nici eu nici sotia neavand locuinta proprie si nici nu am instrainat una vadit pentru a primi chirie?

Toate cele de mai sus se intampla in localitatea de garnizoana.
In opinia mea, va incadrati desi textul de lege nu este clar.

HG 1867/2005
art.3
(2) Ancheta socială prevăzută la alin. (1) lit. f) se efectuează de către comisia stabilită la art. 1 alin. (4). La stabilirea cazurilor justificate, în care cadrele militare în activitate pot beneficia de compensația lunară pentru chirie, comisia constată existența a cel puțin unuia dintre următoarele cazuri:
a) cadrul militar în activitate nu deține un spațiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu avută la data numirii în prima funcție sau mutării în interesul serviciului sau la adresa la care deține o cotă parte ori proprietate în devălmășie din locuința situată în garnizoana/localitatea de domiciliu avută la data numirii în prima funcție sau mutării în interesul serviciului;

b) cadrul militar în activitate se află în imposibilitatea obiectivă de a mai locui la adresa de domiciliu.