Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Despre chirii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Despre chirii

Bună ziua .Sunt militar și pana acum 2 luni am primit compensatia de chirie de la serviciu. Acum mi-am facut o proprietate care este de rosu (nelocuibila , fără curent ,apa, nu am numic făcut la interioare) și mi s-a spus de la serviciu că nu mai pot beneficia de chirie. Întrebarea mea este : Am citit pe internet hotărârea 1867/2005 publicată in M.O.62 din 24.01.2006 și acolo la art.3 alin.2 lit a și b din câte înțeleg eu se face o anchetă socială în care se consemnează intr-un proces verbal de către o comisie dacă se poate locui la proprietatea pe care o detin, iar dacă nu se poate pot beneficia în continuare de chirie. Este așa sau nu am înțeles eu bine acea lege Vă mulțumesc
HG nr.1867/2005 prevede doua situatiie , si anume:
- cadrul militar in activitate numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului intr-o alta garnizoana/localitate decat cea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie daca indeplineste cumulativ mai multe conditii; - at.2

- cadrul militar in activitate numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului in garnizoana/localitatea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie daca indeplineste cumulativ mai mute conditii. - art.3

In speta, dvs ati invocat art.3 care la lit.a si b prevede ca , cadrul militar nu detine locuinta proprietate personala nici el si nici sotia/sotul in garnizoana/localitatea de domiciliu si nu i se asigura de catre Ministerul Apararii Nationale spatiu de locuit corespunzator, pentru el si, dupa caz, pentru el si pentru membrii familie.

Ancheta social trebuie sa stabileasca ca, fiiind in activitate va aflati in imposibilitatea obiectiva de a mai locui la adresa de domiciliu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Păi exact așa este S-a mărit garnizoana iar acum este cuprinsă și casa de roșu , dar de la serviciu imi spun ca dacă dețin locuință nu mai pot beneficia de chirie Spun ei că în lege nu scrie dacă locuința este sau nu corespunzătoare de locuit Eu vă întreb pot invoca acel articol ? Am scris si pe site-ul mapn , iar acesția au trimis la unitate mai multe detalii și urmare a celui email acum ma judecă în consiliul de onoare și susțin că tot nu am dreptul
am invocat art.3 alin 2 lit a si b
”(2) Ancheta socială prevăzută la alin. (1) lit. f) se efectuează de către comisia stabilită la art. 1 alin. (4). La stabilirea cazurilor justificate, în care cadrele militare în activitate pot beneficia de compensaţia lunară pentru chirie, comisia constată existenţa a cel puţin unuia dintre următoarele cazuri:
a) cadrul militar în activitate nu deţine un spaţiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu avută la data numirii în prima funcţie sau mutării în interesul serviciului;
b) cadrul militar în activitate se află în imposibilitatea obiectivă de a mai locui la adresa de domiciliu. ”
Puteti invoca, in opinia mea, acest text de lege.