Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Tatăl meu este născut in data de 07.09.1961, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Tatăl meu este născut in data de 07.09.1961, are vechime ...

Pensie
Tatăl meu este născut in data de 07.09.1961, are vechime de 1 an si 6 luni(stagiu militar) 28 ani si 6 luni lucrați din care 20 ani grupa II astfel:10 ani cu procent de 100% si 10 ani cu procent de 75%! Datorită faptului ca a lucrat in grupa II câta vechime i se adauga si dacă ii se micșorează vârsta de pensie? Când poate beneficia de pensie? Mulțumesc mult!
Cosminapopara, utilizator
Cand a lucrat in grupa aII-a de munca?

Cornel Vasile a scris:

Cand a lucrat in grupa aII-a de munca?

Pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001 în care o persoană a desfășurat activitate în grupele I şi a II a de muncă se acordă un spor la vechimea în muncă de:
- 3 luni pentru fiecare an întreg lucrat în grupa a II a de muncă;
- 8 luni pentru fiecare an întreg lucrat în grupa I de muncă.

Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite și condiţii speciale de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
- 4 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă;
- 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă.
I se micșorează si vârsta standard de pensionare sau trebuie sa aștepte pana la 65 de ani?
I se va micsora si varsta de pensionare.