avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Tatăl meu este născut in data de 07.09.1961, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Tatăl meu este născut in data de 07.09.1961, are vechime ...

Pensie
Tatăl meu este născut in data de 07.09.1961, are vechime de 1 an si 6 luni(stagiu militar) 28 ani si 6 luni lucrați din care 20 ani grupa II astfel:10 ani cu procent de 100% si 10 ani cu procent de 75%! Datorită faptului ca a lucrat in grupa II câta vechime i se adauga si dacă ii se micșorează vârsta de pensie? Când poate beneficia de pensie? Mulțumesc mult!
Ultima modificare: Joi, 6 Mai 2021
Cosminapopara, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:19, 8 Mai 2021
Cand a lucrat in grupa aII-a de munca?


Cornel Vasile a scris:

Cand a lucrat in grupa aII-a de munca?

1979-2001
Pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001 în care o persoană a desfășurat activitate în grupele I şi a II a de muncă se acordă un spor la vechimea în muncă de:
- 3 luni pentru fiecare an întreg lucrat în grupa a II a de muncă;
- 8 luni pentru fiecare an întreg lucrat în grupa I de muncă.

Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite și condiţii speciale de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
- 4 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă;
- 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă.
I se micșorează si vârsta standard de pensionare sau trebuie sa aștepte pana la 65 de ani?
I se va micsora si varsta de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pensionare grupa a ii-a de munca herminav herminav Buna ziua, Salariat (30.05.1960) o vechime in munca de 40,7 a lucrat in grupa a II-a de munca 17,8 (1983-2001). Stiam ca pentru grupa II-a se acorda 3 luni ... (vezi toată discuția)
Stagiu minim de cotizare! bună seara, am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani ... Tatiana1313 Tatiana1313 Bună seara, Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani și 4 luni în grupa 1 de munca, iar restul în condiții grele de muncă și condiții ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca Constantin 1411 Constantin 1411 Care sunt beneficiile grupelor de munca si ce articol din codul muncii sta la baza acestora (vezi toată discuția)