Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instalare camera de supraveghere- incalcarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instalare camera de supraveghere- incalcarea intimitatii

Buna dimineata!
Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
Locuiesc pe o straduta care are o latime de ca. 3 m, vecina de vis a vis si-a montat o camera de supraveghere. Aceasta camera este dispusa la 45 de grade, are raza de actiune pe proprietatea mea(gradina, casa, intrarea in curte, chiar si in una din camerele locuintei). Am facut sesizare la politie, politia nu mi-a dat nici un raspuns(nici nr. de inregistrare pentru sesizare).
Va rog sa-mi spuneti este legal ceea ce v-am prezentat, ce as putea sa fac in cazul de fata?
Pentru ca, d.p.d.v. prelucrarea datelor sau violul de domiciliu imi este incalcata intimitatea privata.
Va multumesc!
Tello, utilizator
Puteti reveni la politie cu adresa trimisa prin posta cu confirmare de primire si invocati OG nr. 27/ 2002 privind petitiile. Solicitati raspuns scris.
Daca nu primiti raspuns scris in termen de 30 de zile de la confirmarea primirii sesizarii dvs. puteti deschide actiune in contencios administrativ impotriva politiei conform Legii nr. 544/ 2004.
Camera de supraveghere trebuie sa aiba unghi de vedere in afara proprietatii dvs.