avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Mama mea a renunțat la partea ei de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Mama mea a renunțat la partea ei de gradina ramasa ...

Bună seara. Mama mea a renunțat la partea ei de gradina ramasa moștenire de la parinti in favoarea fratelui.
Mentionez că in curte se afla o casa construită de el in locul casei parintesti.
Exista o lege care permite anularea deciziei, putand să
isi ia partea inapoi?
Eu (fiica ei) as putea ataca ace
astă decizie.?
Există un titlu de proprietate asupra terenurilor extravilane pe numele mamei si fratelui ei. Cum se poate separa, luindu-si fiecare partea cuvenită.
Multumesc frumos pentru eventuale raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Eumb , utilizator 10:52, 8 Mai 2021
Dacă mama dvs a renunțat la succesiune, a renunțat pur si simplu. Nu in favoarea fratelui. Ca efect al renunțării mamei dvs si in lipsa altor frați, a rămas unic moștenitor unchiul dvs.
O declarație de renunțare la mostenire poate fi redactată numai daca succesiunea este in termen (adică nu s-a împlinit un an de la decesul bunicilor) si daca nu a fost acceptată de ceilalți moștenitori.
Dacă moștenirea după bunici a fost dezbătută, daca s-a eliberat un certificat de moștenitor sau a fost pronunțată vreo hotărâre judecătorească, unde fratele mamei figurează ca unic moștenitor (deci a acceptat succesiunea), nu mai aveti ce face. Nici mama și nici dvs.
În privința celorlalte terenuri din extravilan, ar trebui ca mama si unchiul să facă partajul. Fie amiabil, la notar, fie pe cale judecătorească.
Ultima modificare: Vineri, 7 Mai 2021
raluk0207, utilizator
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Vin cu câteva complectari. Intre mama mea si fratele ei s-a incheiat un partaj voluntar pentru casa părintească dobândită cu titlu de drept reconstruire si construire revenind 1/2
parte pentru fiecare . Mama a fost de acord ca partea ei de 1/2 sa fie atribuita copartajantului, adică fratele.
Pentru gradina care se află lângă casă nu s-a facut partaj.
In cazul acesta mama isi poate lua inapoi cota de 1/2 din casă? Dar din grădină daca nu a renuntat?
raluk0207 a scris:

Dacă mama dvs a renunțat la succesiune, a renunțat pur si simplu. Nu in favoarea fratelui. Ca efect al renunțării mamei dvs si in lipsa altor frați, a rămas unic moștenitor unchiul dvs.
O declarație de renunțare la mostenire poate fi redactată numai daca succesiunea este in termen (adică nu s-a împlinit un an de la decesul bunicilor) si daca nu a fost acceptată de ceilalți moștenitori.
Dacă moștenirea după bunici a fost dezbătută, daca s-a eliberat un certificat de moștenitor sau a fost pronunțată vreo hotărâre judecătorească, unde fratele mamei figurează ca unic moștenitor (deci a acceptat succesiunea), nu mai aveti ce face. Nici mama și nici dvs.
În privința celorlalte terenuri din extravilan, ar trebui ca mama si unchiul să facă partajul. Fie amiabil, la notar, fie pe cale judecătorească.

Odata încheiat partajul, mama nu își mai poate lua nimic inapoi.
Mulțumesc frumos.

raluk0207 a scris:

Odata încheiat partajul, mama nu își mai poate lua nimic inapoi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa-mostenire ely_3n ely_3n O sa trec direct la problema fara a mai recurge la vreo introducere. Povestea pe scurt Eu si parintii mei am vandut apartamentul in care stateam si ne-am ... (vezi toată discuția)
Anularea titlului de mostenitor alinaduta alinaduta In urma cu cativa ani respectiv prin 1992 dupa ce a decedat bunica ,unchiul meu a facut succesiunea de pe defuncta si in fata unui notar le-a ... (vezi toată discuția)
Întrebare Mihaela Miki Mihaela Miki Buna ziua! Nu știu cum să procedez va rog îndrumați mă. Mama mea a decedat de 2ani mai are un frate, acesta și-a însușit și partea de casa și ... (vezi toată discuția)