Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Problemă service auto
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Problemă service auto

Bună ziua!
Vă rog frumos sa ma ajutați cu problema pe care o întampin cu un service auto.
Am avut un mic incident rutier, lovit fiind si pagubit de un șofer ce nu s-a asigurat la iesirea din parcare.
Ne-am inteles amical, am ales un service auto pentru constatare, cu asiguratorul nu am avut problema, acesta acceptand plata fara probleme.
De cand am lăsat mașina in service incep problemele.
M-au sunat cei de la service sa aduc mașina pentru ca piesele comandate trebuie sa ajunga iar ei sa pregateasca mașina din timp.
La mașina mea ambele portiere de pe partea dreaptă au necesitat înlocuire plus partea de jos a aripii din spate.
Făcând o vizita la service la cateva zile după ce am lăsat mașina am observat că nu se are grijă deloc de ea. Cu portierele demontate fiind și mai durând o săptamana până sa ajunga piesele, interiorul nu a fost deloc protejat. Este ticsita de praf peste tot in interior. Plus urme de lăbuțe de pisica peste tot, pe bord, pe consola centrala.
Tot la această vizită am observat piesă din dezmembrari lângă mașina mea reprezentând colțul aripii.
Întrebandu-l pe șeful de service daca acea piesa e ptr mine acesta a confirmat motivand ca dura foarte mult timp până ar fi ajuns piesa noua.
Nu m-am certat cu nimeni!
Ajungând acasa l-am sunat pe proprietarul acestui service iar acesta a negat vehement această intentie.
Mașina este de o luna deja in service in aceeași stare deplorabilă așteptând aripa.
Dețin si o filmare de la acea vizită de unde se poate observa clar și piesa din dezmembrari și starea mașinii.
Eu unu mă văd constrans să accept acea piesă sau sa renunț să mai imi repar mașina la ei. Nu înclin spre a 2.a variantă deoarece cred ca ei ar pierde niște bani, portierele noi fiind deja montate.
Vă rog frumos să mă sfătuiți ce pot face în situația mea?
Vă mulțumesc anticipat!
Sichigea123, utilizator
Aveti document legal eliberat de operatorul economic ca auto se afa in incinta acestuia pentru executat reparatii?
Daca aveti document eliberat de catre service la introducere auto,sesizati oficial protectia consumatorului
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns.
Am doar nota de constatare cu lucrarile necesare. Credeti ca sunt suficiente?
Bună seara,
Înțeleg ca asiguratorul v-a platit o sumă de bani că sa vă reparați mașina în regie proprie? Dacă este așa, unitatea service se raportează la acea suma, de aceea este explicabil apariția pieselor din dezmembrări. Va rog sa mă contraziceți daca nu este așa.
Va mulțumesc!
Livius Laslau, Consilier juridic