avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate intabula un apartament simultan cu vinzarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate intabula un apartament simultan cu vinzarea acestuia? ...

Se poate intabula un apartament simultan cu vinzarea acestuia?
Am un apartament mostenit si am vazut ca notarii pot percepe o "taxa de intabulare". Pot oferi notarii un astfel de serviciu?
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2021
nidac, utilizator
Cel mai recent răspuns: nidac , utilizator 12:15, 13 Mai 2021
Nu.
Intabularea durează in medie 10 zile. Se poate achita o taxa de urgență, dar e de 6 ori mai mare si chiar și asa, durează 2 zile.
La momentul vânzării trebuie să aveți deja imobilul intabulat pe numele dvs.
Notarul solicita un extras de Carte Funciară pentru autentificare, iar acest extras nu se poate obține în lipsa intabularii.


raluk0207 a scris:

Nu.
Intabularea durează in medie 10 zile. Se poate achita o taxa de urgență, dar e de 6 ori mai mare si chiar și asa, durează 2 zile.
La momentul vânzării trebuie să aveți deja imobilul intabulat pe numele dvs.
Notarul solicita un extras de Carte Funciară pentru autentificare, iar acest extras nu se poate obține în lipsa intabularii.

Aici am vazut taxa de intabulare platita la notar:
[ link extern ]
Taxa de intabulare care se plateste la notar este o taxa pe care notarul o inacaseaza si o vireaza apoi catre ANCPI, si este o taxa pe care ANCPI/OCPI o percepe pentru intabularea dreptului de proprietate al cumparatorului in cartea funciara pe baza contractului de vanzare, la incheierea caruia dreptul de proprietate al vanzatorului trebuie sa fie deja intabulat. In functie de actul de proprietate detinut anterior de defunctii de la care ati mostenit conform certificatului de mostenitor, intabularea initiala poate dura intre 6 si 12 zile lucratoare (desigur, difera putin de la OCPI la OCPI) iar taxa pentru intabulare la urgenta este de 5 ori mai mare decat cea pentru intabularea in regim normal.

MihailZC a scris:

Taxa de intabulare care se plateste la notar este o taxa pe care notarul o inacaseaza si o vireaza apoi catre ANCPI, si este o taxa pe care ANCPI/OCPI o percepe pentru intabularea dreptului de proprietate al cumparatorului in cartea funciara pe baza contractului de vanzare, la incheierea caruia dreptul de proprietate al vanzatorului trebuie sa fie deja intabulat. In functie de actul de proprietate detinut anterior de defunctii de la care ati mostenit conform certificatului de mostenitor, intabularea initiala poate dura intre 6 si 12 zile lucratoare (desigur, difera putin de la OCPI la OCPI) iar taxa pentru intabulare la urgenta este de 5 ori mai mare decat cea pentru intabularea in regim normal.

Multumesc mult pentru explicatiile dvs..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notare antecontract in cartea funciara Adrian_Gorj Adrian_Gorj Am auzit in trecere la 2 avocate ( o discutie mai aprinsa) cum ca notarii dupa ce se incheie un antecontract, au obligatia de-al nota in Cartea funciara in ... (vezi toată discuția)
Intabulare apartament mostenit andra68 andra68 Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: In urma decesului verisoarei noastre, eu impreuna cu inca doi veri am mostenit un apartament.Succesiunea s-a ... (vezi toată discuția)
Inscriere carte funciara mihai1972 mihai1972 am cumparat un teren acum o luna si jumatate si in momentul perfectarii actelor notarul mi-a spus sa trec peste fix o luna pentru ca intre timp se va ocupa de ... (vezi toată discuția)