Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Referitor la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Referitor la partaj

Bună ziua! Am divorțat la notar și totodată am făcut și partajul, împărțind bunurile deținute, astfel: apartamentul era cumpărat de mine anterior căsătoriei, și bunurile dobandite în timpul căsătoriei masina mea a rămas la mine, masina lui, a rămas la el, iar garajul am stabilit sa rămână la el, ca să nu aibă pretenții la îmbunătățirile din apartament. Când sa semnam partajul a cerut sa se șteargă paragraful în care se stipulează ca nu are pretenții sa îl despagubesc pentru îmbunătățirile din apartament. Acum va întreb eu, ca să ma protejez de el as putea vinde apartamentul cuiva cunoscut și peste un an sa îl rascumpar, stingand astfel posibilitatea de a ma actiona în judecată pentru despăgubiri?! Există această posibilitate?!
Buna ziua, daca imbunatatirile aduse imobilulul proprietatea dvs. exclusiva, au fost facute in timpul casatoriei, acesta poate solicita despagubiri cu privire la cota parte cu care a contribuit la imbunatatiri indiferent daca transferati sau nu proprietatea imobilului.
Nu inteleg dr ce la partaj a întrat acest apartament, dacă e dobândit de dvs.inainte de casatorie...pana nu se analizează actele nu vi se poate raspunde competent care este soluția optima.intr-adevar riscați sa fiți obligata la despăgubiri.
Apartamentul fiind pe numele meu, nu a făcut obiectul partajul, atât ca el nu a acceptat paragraful ca nu are pretenții la îmbunătățirile din el, în condițiile în care tot ceea ce a dobandit în urma partajului îl despagubea deja.