Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificarea art 107 la Legea 263/2010 privind ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificarea art 107 la Legea 263/2010 privind acordarea retroactiva ...

Modificarea art 107 la Legea 263/2010 privind acordarea retroactiva a sumelor calculate gresit la pensie fara limitarea pentru numai 3 ani se aplica doar la greşelile neîndreptate sau şi la greselile îndreptate deja doar pt. 3 ani ?
Sunt necesare lamuriri suplimentare din partea CNPP. Sunt procese castigate de pensionari care au beneficiat de indreptare greseli doar pentru 1 an. La recalcularea din 2005 s-a gresit masiv la interpretarea OUG, motiv pentru care au aparut si multe procese. De cand se aplica retroactivitatea ? La dosare calculate in 1998 se aplica (de exemplu) ? Pot fi multe alte nelamuriri. Poate fi un inceput daca le mentionam ca discutie aici.
Posibil sa fie necesara modificarea si completarea HG nr. 257/ 2011 Norme de aplicare a legii.
Eu am primit raspuns de la CNPP pentru aceasta speta; Retineti ca din raspuns modificarea articolului nu produce 1. recuperarea drepturilor calculate gresit si 2. legea nu este retroactiva. Nu stiu de ce au mai dat legea 113/2021, poate din exces de zel. Casa de Pensii mi-a rectificat decizia de pensionare in 2019 iar acum cerand sa recuperez si perioada 2011-2019 cand s-a gresit, mi-a raspuns asa cum v-am informat.
Dati mai multe detalii.
De unde au aparut restantele din 2011, respectiv cele primite din 2019 ?
Care sunt erorile materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare.....?
Da, este necesar. Este vorba de un spor de conducere. Motivarea ;{La CJ1 a fost valorificata eronat indemnizatia de conducere la rubrica ''alte sporuri''- corect trebuie la rubrica ''sporuri incluse''}
Raspuns CNPP. [Legea nr. 113/2021 a intrat în vigoare la data de 02.05.2021 Conform prevederilor art.107 alin. (21) din Legea nr. 263/2010, introdus prin Legea nr.113/2021, începând cu data de 02.05.2021 “Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în cazul unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greşeli de redactare, omisiuni sau menţiuni greşite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare şi redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripţie nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă”. Conform art.107 alin. (1)-(2) din actul normativ susmenţionat:„(1) În situaţia în care, ulterior stabilirii şi/sau plăţii drepturilor de pensie, se constată diferenţe între sumele stabilite şi/sau plătite şi cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire. Legea nu are caracter retroactiv. Prin urmare, vă informăm că nu există obiect și nici temei legal pentru a vi se achita diferențe de pensie pentru perioada celor 11 ani menționati de dvs. in solicitare.]
comentariu; Modificarea deciziei din 2011 in 2019 cu ocazia transferului dosarului de la CJX la CJY a marit punctajul in plata cu aproximativ 0,02 adica 28 lei la valoarea punctului de pensie de 1442 lei.
ion +, utilizator