avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire pensie

Buna ziua,
Sotia este nascuta in anul 1969, are 13,4 luni in grupa a II a de munca si per total 34 de ani vechime, la ce varsta poate sa iasa la pensie, tinand cont ca ar avea 4 ani si 4 luni reducere varsta de pensionare ? Acesti 4,4 ani se scad din 63 de ani atat cat va fi limita de varsta pentru pensionare in 2029 pentru femei sau limita de varsta pentru pensionare din care se scad cei 4,4 ani este alta , in acest caz ?

Va multumesc !
Ultima modificare: Vineri, 14 Mai 2021
roscasorin2000, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:52, 17 Mai 2021
Care este data nasterii?
Potrivit actualei legislatii:
63-4 ani si 4 luni = 58 ani si 8 luni -limita de varsta.
03.03.1969
03.03.1969

Cornel Vasile a scris:

Care este data nasterii?

Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare: 58 ani si 8 luni (Noiembrie 2027)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am observat ca in articolul despre varsta de pensionare, femeile ... spiridon.monica@yahoo.com spiridon.monica@yahoo.com Am observat ca in articolul despre varsta de pensionare, femeile pot iesi la pensie din noiembrie la 61 ani si 8 luni.Intrebarea mea este, daca anii de grupa 1 ... (vezi toată discuția)
Limita de varsta pentru pensionare anticipata rusualexandra rusualexandra Am o prietena care ar vrea sa stie daca se poate pensiona anticipat. Are 46 ani si lucreaza din 05.08.1985 fara intrerupere (30 ani). (vezi toată discuția)
Am 53 ani si 27 ani vechime( plus 6 ani de facultate, deci 33), ... Maria Cret Maria Cret Am varsta de 53 ani si 27 ani vechime ( plus 6 ani de facultate, deci 33), din care 10 ani in grupa II . Cand pot sa ma pensionez fara penalizari? (vezi toată discuția)