Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire pensie

Buna ziua,
Sotia este nascuta in anul 1969, are 13,4 luni in grupa a II a de munca si per total 34 de ani vechime, la ce varsta poate sa iasa la pensie, tinand cont ca ar avea 4 ani si 4 luni reducere varsta de pensionare ? Acesti 4,4 ani se scad din 63 de ani atat cat va fi limita de varsta pentru pensionare in 2029 pentru femei sau limita de varsta pentru pensionare din care se scad cei 4,4 ani este alta , in acest caz ?

Va multumesc !
roscasorin2000, utilizator
Care este data nasterii?
Potrivit actualei legislatii:
63-4 ani si 4 luni = 58 ani si 8 luni -limita de varsta.

Cornel Vasile a scris:

Care este data nasterii?

Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare: 58 ani si 8 luni (Noiembrie 2027)