Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Limita de varsta pentru pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Limita de varsta pentru pensionare anticipata

Am o prietena care ar vrea sa stie daca se poate pensiona anticipat. Are 46 ani si lucreaza din 05.08.1985 fara intrerupere (30 ani).
Spuneti care este luna si anul nasterii persoanei in cauza.
mai 1969
1. Pentru o femeie nascuta in mai 1969 varsta standard de pensionare este de 63 de ami, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani, in mai 2032.

3. Poate solicita pensie anticipata partiala, la 58 de ani, in mai 2027, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.

4. Poate solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 58 de ani, in mai 2027, daca atunci ca acea un stagiu de cotizare de 43 de ani.