avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Limita de varsta pentru pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Limita de varsta pentru pensionare anticipata

Am o prietena care ar vrea sa stie daca se poate pensiona anticipat. Are 46 ani si lucreaza din 05.08.1985 fara intrerupere (30 ani).
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:15, 23 Septembrie 2015
Spuneti care este luna si anul nasterii persoanei in cauza.
mai 1969
1. Pentru o femeie nascuta in mai 1969 varsta standard de pensionare este de 63 de ami, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani, in mai 2032.

3. Poate solicita pensie anticipata partiala, la 58 de ani, in mai 2027, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.

4. Poate solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 58 de ani, in mai 2027, daca atunci ca acea un stagiu de cotizare de 43 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionare tuilleries tuilleries Buna ziua! Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: conform ultimelor reglementari in vigoare, as dori sa stiu cand pot iesi la pensie la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sc gerom trans sa sc gerom trans sa Am 46ani si stagiu de cotizare 20 ani si sunt femeie.La ce varsta ma pot pensiona anticipat? Dar la limita de varsta? Multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua,puteți să-mi spuneți când poate să iasă la pensie ... Silvy93 Silvy93 Buna ziua,puteți să-mi spuneți când poate să iasă la pensie o femeie născută 12/01/1969,care lucrează de la varsta de 16 ani neîntrerupt și are 2 ... (vezi toată discuția)