Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am 13 săptămâni de sarcina si de la 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am 13 săptămâni de sarcina si de la 1 iunie nu ...

Buna ziua. Am 13 săptămâni de sarcina si de la 1 iunie nu as mai vrea sa ma duc la muncă... Pot intra in concediu medical? Nu cel de risc.. Eu mai am si o problema cu spatele o scolioza. Daca nu pot intra in concediu medical de la ginecolog pot intra in concediu medical pe partea cu spatele? Si cat timp pot lua acest concediu medical? Daca salariul net este de 1550 cat va fi indemnizatia de ccc? Mulțumesc
Puteti intra in concediu medical , dar nu cred ca va ajuta prea mult , intrucat cel mai devreme în prenatal se poate intra pe la 28-29 săptămâni.

Indemnizatia CCC : 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim este de 1250 lei , iar cuantumul maxim este de 8500 lei.

Daca media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului este 1550 , atunci indemnizatia ar fi: 1550 x 85% = 1318 lei .... atentie ca in calcul indemnziatiei intra si indemnizatia de concediu medical si cea de maternitate (prenatal), ceea ce duce poate la un cunatum mai mic.
Insa daca din calcul rezulta o valoarea mai mica decat indemnizatia minima, atunci se acorda indemnizatia minima.