Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am fost manipulat sa fac un credit la banca pentru ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am fost manipulat sa fac un credit la banca pentru altcineva

Buna ziua, as avea nevoie de un sfat in legatura cu o problema mai delicata. Am facut un imprumut mare pe numele meu deoarece fostul m-a manipulat psihologic (inclusiv amenintari cu sinuciderea) pentru a-l ajuta sa isi plateasca datoriile la banca (primise amenintari cu sechestru). Urma sa plateasca lunar rata creditului, insa acum refuza sa plateasca. De asemenea, am fost nevoita sa imi blochez cardurile fiindca mi-a mai folosit datele cardului de credit fara voia mea pentru pariuri sportive. Este ceva ce as putea face in legatura cu asta dpdv legal?
Faptul ca ati cedat/v-ati lasat convinsa sa incheiati contractul de imprumut nu va exonereaza de la indeplinirea obligatiilor fata de banca. Puteti sa faceti o plangere penala pentru santaj insa sansele de trimitere in judecata sunt destul de mici si nici nu va ajuta in relatia cu banca. Puteti sa incercati sa va recuperati prin instanta banii platiti bancii in contul creditului contractat, dovedind ca toate sumele au fost intrebuintate de fostul dvs. concubin, cu conditia sa dovediti ca a fost vorba de un imprumut .