Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avizul de însoțire a marfii.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avizul de însoțire a marfii.

Bună ziua
Am nevoie de ajutorul dumneavoastră
La câteva întrebări mulțumesc anticipat

1- Dacă în avizul de însoțire a marfii este specificat de exemplu papuci dama la preț de 5 lei
Eu pot sa-i dau mai ieftin sa încasez de la client mai puțin de cât scrie pe avizul de însoțire a marfii?

2 De fie care data când cumpăr marfa și ajung cu marfa la sediu sau la depozitul nostru
Cum trebuie sa procedez ce acte trebuie sa întocmesc?

3 dacă încasez de exemplu 5 lei și din acei bani trebuie sa cumpăr ce va pentru firma imediat după ce am încasat pot face asta ?

4 sunt vânzător ambulant într-o piață
La un control ce acte trebuie sa am cu mine ?

5 avizul de însoțire a marfii trebuie trebuie păstrat după ce este plin?

6 avizul de însoțire a marfii trebuie băgat în contabilitate ?

7 ce este NIR și dacă este obligatoriu pentru SRL

8 Stocul de marfa trebuie sa îl am pe casa te marcat?

Menționez ca sunt vânzător ambulant de puțin timp
Vand articole nealimentare
Sunt la început de drum va mulțumesc încă o data
george-neagu, moderator