Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Revenire la numele de familie purtat anterior ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Revenire la numele de familie purtat anterior căsătoriei.Căsătorită în 1988. Preluat nume de familie al soțului. ...

Căsătorită în 1988. Preluat nume de familie al soțului. Divorțat în 1997. Păstrat nume dobândit prin căsătoria desfăcută pentru ca aveam atunci copilul minor cu mine. Acum copilul e adult, căsătorit și cu familia lui. Eu as vrea sa revin la numele de familie din certificatul meu de naștere, numele de familie al părinților mei, purtat de mine inainte de căsătoria mea desfăcuta. Care e cea mai simpla procedura ? Oricum fostul sot s-a recăsătorit și si-a modificat numele de familie actual.
Mulțumesc anticipat.
Adriana%, utilizator
Numele se poate modifica pe cale administrativă la Primăria din raza de domiciliu. Consider motivul dvs întemeiat și astfel cererea dvs ar treebui admisă.