Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prescripție medicamente. Vă rog răspundeți la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prescripție medicamente. Vă rog răspundeți la următoarele întrebări. Câte medicamente ...

Vă rog răspundeți la următoarele întrebări. Câte medicamente se pot prescrie din lista B și care este legea valabilă? Sunt pensionară cu boli cronice și medicul de familie nu-mi prescrie decât trei medicamente din lista B, deși valoarea totală a medicamentelor prescrise nu ajunge la 330 RON. Eu așa am înțeles că se pot prescrie în total 7 medicamente, din care 3 din lista B, doar pensionarilor cu pensia mai mică de 990 RON. Nu e cazul meu. Deci câte medicamente mi se pot prescrie lunar din lista B, Care este legea, este stabilit numărul medicamentelor sau valoarea totală a acestora. Mulțumesc anticipat.
Detalii
[ link extern ]