Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de urbanism - drum de servitute insuficient
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de urbanism - drum de servitute insuficient

Buna ziua.

As avea nevoie de un sfat. Am intampinat o problema in a obtine certificatul de urbanism pentru un teren in Voluntari. Initial, acum aproximativ 20 ani, am primit certificatul de urbanism pentru un teren, ce are un drum de servitute de 3m.

Nu am apucat sa fac nimic acolo, iar acum nu mi se da certificatul de urbanism pentru ca drumul de servitute are 3m in loc 4m. Totusi, drumul acela deseverste 2 terenuri (cele din spate). Initial era un teren mare ce a fost impartit in 4, eu nu am apucat sa fac nimic pe el, iar ceilalti au construit deja case. Acum mi se pare aberant sa nu primesc certificat de urbanism pe chestia asta, pentru ca e foarte putin probabil ca un veccin sa dea 1m din curte.

Ce se poate face in situatia aceasta? A mai intampinat cineva o astfel de situatie?
Mai rar exista in drept doua situatii la fel, si chiar daca ar exista, nu are relevanta prea mare, pentru ca altcineva le judeca.
Problema dvs este rezolvabila intr-un fel sau altul. Adica se incadreaza pe situatiile reglementate de lege, vedeti ca pe la dreptul de trecere, pe la dreptul de servitute, dispozitii exista. Doar ca trebuie analizata situatia in concret.