avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua, eu am o hotarare de divorț cu un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua, eu am o hotarare de divorț cu un cetățean Italian ...

Bună ziua, eu amo hotarare de divorț cu un cetățean Italian din 26.03.2021 cu drept de apel 30 de zile. În 12.04. 2021 au fost trimise comunicările de divorț. catre mine și către el. Am fost sa fac legalizarea hotărârii de divorț și mi au spus ca nu s a întors confirmarea primirii comunicării din Italia. Ce pot sa fac ca să îmi legalizez aceasta hotărâre de divorț?
Cel mai recent răspuns: Claudia Habib , utilizator 18:22, 18 Mai 2021
Singura variantă este să așteptați comunicarea sentinței si întoarcerea la dosar a dovezi de comunicare.
Daca a fost un divorț prin acordul.sotilor și va grăbiți se poate accelera legalizarea daca soțul va avea avocat care sa urgenteze tot.
Și dvs. dacă aveți avocat puteți colabora.
Aceasta operațiune avocatiala presupune niște costuri dar se poate urgenta,dacă vreți, în condițiile date.
Exista și.chichite avocatiale pentru avocati.

Daca nu va grăbiți puteți aștepta.
Ultima modificare: Luni, 17 Mai 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Fostul soț nu a fost interesat de nimic, nici nu s a prezentat la termene de judecată

Dar dacă aceasta dovada a comunicării hotărârii de divorț nu se întoarce în România, ce trebuie făcut?



Claudia Habib a scris:

Fostul soț nu a fost interesat de nimic, nici nu s a prezentat la termene de judecată



Fostul soț nu are avocat, nici nu a fost interesat de acest subiect, ce trebuie sa fac ca să urgentez aceasta legalizare, trebuie sa fac o cerere la instanta pentru retrimitere hotărâre de divorț în Italia?


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca a fost un divorț prin acordul.sotilor și va grăbiți se poate accelera legalizarea daca soțul va avea avocat care sa urgenteze tot.
Și dvs. dacă aveți avocat puteți colabora.
Aceasta operațiune avocatiala presupune niște costuri dar se poate urgenta,dacă vreți, în condițiile date.
Exista și.chichite avocatiale pentru avocati.

Daca nu va grăbiți puteți aștepta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta divort - cum se calculeaza termenul de recurs? laurabejenaru laurabejenaru Am terminat divortul de curand,mi-a ajuns sentinta de 2 saptamani mie,fostului nu,el este in italia si si-a schimbat domiciliul nedeclarand domiciliul ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera hotararea de divort de la tribunalul din cornetu-ilfov? safta ioana safta ioana In anul 2009 luna mai ,am terminat divortul cu fostul sot ,o luna mai tarziu am primit acasa hotararea de divort definitiva si irevocabila.In aceea hotarare ... (vezi toată discuția)
In cat timp iese hotararea de divort? mihasava35 mihasava35 Buna seara. In 26 mai 2016 sa pronuntat divortul. Fostul sot nu a contestat hotararea in cele 30 de zile in care o putea face. Intrebarea mea este,in cat ... (vezi toată discuția)