Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligații întreținere curte comună deținută în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligații întreținere curte comună deținută în indiviză.

Bună ziua, am avea nevoie de un staf. Locuim într-un bloc cu 6 apartamente, cu curte privată, deținută în comun de cei 6 proprietari, fiecare cu cotă parte indiviză. Dintre cei 6, există un singur proprietar, care nu participă cu nimic, niciodată la întreținerea curățeniei, îngrijirea curții, și alte lucrări administrative. Nu dorim să înființăm asociație, pentru că nu dorește nimeni să îți asume responsabilitățile care vin cu aceasta. Ce altă formă legală ar exista pentru a-l obliga și pe vecinul care nu participă cu absolut nimic la întreținere? Poate fi valabil un avizier, în care se vor comunica deciziile luate de 2/3 dintre proprietari, semnate? Chiar nu dorim înființarea asociației, dar nici nu dorim să mai lăsăm reaua voință a unei persoane să depășească limitele bunului simt! Vă mulțumesc!
coste.mariana, utilizator
Daca nu inyentionati sa infiintati asociatie de proprietari,aveti dreptul legal sa ptretindeti vecinului sa contribuie la administrarea si achitarea prestatiilor asupra partii com,une imobil de locuit in comun,in temeiul disp Cod civil
Vă mulțumesc!
Care considerați că ar fi metoda prin care poate fi pretinsă contribuția la întreținere? Este suficient un proces verbal de sedință a proprietarilorî, in care se stabilesc niște reguli și sunt semnate de minim 2/3 dintre proprietari? Vă mulțumesc!