Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua..Am cerut firmei la care lucrez fisa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua..Am cerut firmei la care lucrez fisa postului si contractul ...

Buna ziua..Am cerut firmei la care lucrez fisa postului si contractul colectiv de munca. Mi s-a spus ca nu este de gasit fisa postului(in realitate , nu exista) , iar contract colectiv de munca nu este; doar regulament intern(nu stiu daca este corect asa ceva). De mai bine de doua luni sunt dus cu vorba si inca nu am primit nimic. Oare ce este de facut?
1. Potrivit art.7 alin.(3) din HG 905/2017, la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal, în termen de 15 zile lucrătoare de la data solicitării.

in speta, depuneti o astfel de solicitare la angajator , iar in caz de refuz sesizati ITM-ul.

2. Exista sigur incheiat c.c.m .la nivel de unitate ?
1.Multumesc pentru raspuns. 2.Mi s-a spus ca nu exista c.c.m. doar regulament intern>
Pct. 2. In acest caz, va pot spune ca legislatia nu prevede obligativitatea incheierii unui c.c.m. ,ci doar ca , negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.
Multumesc pentru raspuns. Nu exista nici negociere colectiva, doar regulament interior, care nici pe acela nu l-am primit. Dupa parerea mea , regulamentul intern se ocupa de alte probleme. Daca gresesc va rog sa ma scuzati.
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de soluționare pe cale amiabilă a conflictelor individuale de muncă, a cererilor sau a reclamațiilor individuale ale salariaților;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.