Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte aditionale privind criteriile de evaluare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte aditionale privind criteriile de evaluare

Imi spuneti va rog mult, daca este obligatoriu sa intocmim acte aditionale la R.I., la contractele indv. de munca, privind criteriile de performanta, sa intocmim alte fise de post decat cele existente, in care sa introducem aceste criterii? Sau ramane la latitudinea angajatorului, fara a exista riscul unei amenzi?

Este obligatoriu sa intocmiti acte aditionale la R.I., la contractele indv. de munca vechi privind criteriile de performanta,iar fisa de post o complectati cu acest pc.
Angajatorul aduce la cunostinta toate aceste modificari angajatilor si-i pune sa semneze..:D

Ce trebuie sa cuprinda “Regulamentul intern” dupa noile modificari la Codul Muncii
Incepand cu 01.05.2011, regulamentul intern cuprinde cel puțin următoarele categorii de dispoziții, sau capitole:
a) reguli privind protecția, igiena și securitatea în muncă în cadrul unității;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminării și al înlăturării oricărei forme de încălcare a demnității;
c) drepturile și obligațiile angajatorului și ale salariaților;
d) procedura de soluționare a cererilor sau a reclamațiilor individuale ale salariaților;
e) reguli concrete privind disciplina muncii în unitate;
f) abaterile disciplinare și sancțiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinară;
h) modalitățile de aplicare a altor dispoziții legale sau contractuale specifice;
i) criteriile și procedurile de evaluare profesională a salariaților.
1. Din Codul muncii:
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
f) sa stabileasca obiectivele de performanta individuala, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora.

2. Asadar nefiind o obligatie ci un drept nu trebuie sa ne facem probleme cu termenul de modificare a CIM sau a R.I. Neevidentierea acestora in CIM sau in R.I. va fi in defavoarea angajatorului nu a salariatului.
iulia53 a scris:

Este obligatoriu sa intocmiti acte aditionale la R.I., la contractele indv. de munca vechi privind criteriile de performanta,iar fisa de post o complectati cu acest pc.
Angajatorul aduce la cunostinta toate aceste modificari angajatilor si-i pune sa semneze..:D

Unde este prevazuta aceasta obligativitate de a modifica c.i.m. incheiate anterior datei de 01.05.2011? ... Oare credeti ca prevederile referitoare la neretroactivitatea legii din Constitutia Romaniei nu sunt aplicabile?

Daca nu sunt introduse criteriile de evaluare in c.i.m., care este sanctiunea prevazuta de legislatie pentru angajator?

Art.17 alin.5 C.mun. nu impune incheierea de acte aditionale la c.i.m., atata timp cat modificarile intervin ca urmare adoptarii unui act normativ.
art. 262. c. muncii '' intocmirea reg. intern la nivelul fiecarui angajator se realizeaza in termen de 60 zile de la data intrarii in vigoare a prezentului cod''