Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere pe nedrept
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere pe nedrept

Buna ziua ! Daca am fost obligată să semnez Demisia , și nu am semnat , iar ulterior am primit acasă o scriitoare cu preaviz de 20 de zile cu motivul ( desființarea postului ) și nici nu mă lasa să merg la munca nici în preaviz .. ce e de facut ? Practic am fost dată afară pe nedrept , și am fost jignită ...am fost mana dreaptă în firma pusa de șefu , iar nevasta lui a interpretat altceva .. și ma dat afara în șuturi , eu fiind mana dreapta în firma cu permisiunea șefului am avut acces la camere , tot circul asta sa întâmplat în firma , eu am toata filmarea ( imagine voce ) când mi-a luat cheile și mă obligă să semnez că dacă nu îmi desface contractul cu i , eu m-am luat și am plecat atunci .. și acasă după câteva zile îmi trimite scrisoarea cu preaviz .. Ce pot face în privința asta ? Ce poate fii in avantajul meu daca merg in instanță ? Și trebuie să îmi plătească salariul in preaviz ? chiar daca nu m-au lăsat să lucrez ? Țin să menționez că am 3 ani vechime în firma asta ! Aștept un răspuns ! Mulțumesc !
Nu aveți altceva de făcut decât sa contestați în instanță decizia de concediere.
Termen 45 de zile de la data comunicării.
Instanta: Tribunalul în rază căruia domiciliați.
Acțiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Are voie sa mai angajeze daca pe mine ma concediat cu motivul desființarea postului? Pentru că a angajat deja după o săptămână ce ma dat afara !
Legea nu interzice noi angajari. Însă, practica judiciară și doctrina , au statuat ca: Nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.
Bună ziua!
Faceți contestație la decizia de concediere in termenul și instanță menționată anterior de dl jurist!
Din ce spuneți, aveți și probe, se cer și salariile din perioada între concediere și nulitatea deciziei de concediere!
Luați legătura cu un avocat din zona dvs. care sa vă consilieze și să va reprezinte în proces!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
De unde știți că persoana este angajată pe postul deținut de dvs.? Poate a angajat-o ca femeie de serviciu, face treaba dvs., și este plătită corespunzător. Rămâne de discutat doar modul în care v-a concediat. Dar, în principiu, sunt banii lui, nimic nu-l poate opri să renunțe la colaborarea cu cineva care nu-i place. Rămîne doar să fie suficient de isteț să aleagă modalitatea legală de a o face.

AnaDBR a scris:

Are voie sa mai angajeze daca pe mine ma concediat cu motivul desființarea postului? Pentru că a angajat deja după o săptămână ce ma dat afara !