Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal . Profesie liberala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal . Profesie liberala

Bună ziua. Sunt profesie liberala. În 2020 am beneficiat de risc maternal, având contract incheiat cu CNAS . Acum am primit înștiințare ca trebuie sa inapoiez banii deoarece am beneficiat de un drept necuvenit. CNAS invoca faptul ca cei cu profesii liberale nu au dreptul la concediu de risc maternal nefiind salariați. Atunci când mi-au acceptat concediile și au făcut plățile nu au știut de acest lucru? Ce as putea face în cazul de fata? Mi se pare ca m-au indus in eroare și nu mi se pare corect sa nu fie trași la răspundere pentru greseala lor. Multumesc
Elisacasi, utilizator
Concediul de risc maternal e un concediu medical.daca erati asigurata SI pentru concedii medicale ( e suplimentar fata de asigurarea de sanatate)trebuia sa va plătească.
Contestați in instanță decizia de restituire a sumei.
Au făcut plățile având contractul suplimentar cu cotizație de 1%. Problema este ca ei cer banii inapoi.
Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Contestați in instanță decizia de restituire a sumei.

Cum s-a terminat pana la urma?

Elisacasi a scris:

Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Contestați in instanță decizia de restituire a sumei.