avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Pe 2 DECEMBRIE mi se va face contract pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Pe 2 DECEMBRIE mi se va face contract pe perioada ...

Buna seara! Pe 2 DECEMBRIE mi se va face contract pe perioada determinata (maxim 2 luni) însă eu pe 7 IANUARIE as vrea sa intru in concediu risc maternal (având atunci 6 luni de sarcina).
1 Se poate acorda acest concediu doar după o lună de cotizație?
2. Lucrând la stat, ca educatoare, după încetarea contractului îmi va mai merge vechimea?
3 Voi beneficia de cei 75% și după încetarea contractului?
4. Este mai bine sa intru in concediu maternal (la 7 luni), și dacă îmi va mai continua vechimea dacă contractul se încheie(cartea de munca, nu știu exact cum să mă exprim)
Fiind la stat mă gândesc că sunt alte proceduri fata de privat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:15, 30 Noiembrie 2022
1. Concediul şi indemnizaţia de risc maternal se acordă fără condiţie de stagiu de asigurare

2. Vechimea se intrerupe la incetarea c.i.m.

3. Intrebati la Casa de Sanatate.

4. C.i.m. va inceta la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu risc maternal - cnas Cosmin9605 Cosmin9605 Am cautat prin cateva legi, nu m-am putut lamuri. Sotia a avut contract pe perioada determinata ( 10 luni ) la un spital public, timp in care a ramas ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal valcris valcris Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema. In situatia in care sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata de 6 luni si este necesar sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. lamuriri privind concedierea unei persoane insarcinate iudimoraru iudimoraru am si eu o problema cu care ma confrunt si nu gasesc raspunsurile care sa ma linisteasac.daca ati putea sa ma ajutati in legatura cu locul de munca mai precis ... (vezi toată discuția)