Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Pe 2 DECEMBRIE mi se va face contract pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Pe 2 DECEMBRIE mi se va face contract pe perioada ...

Buna seara! Pe 2 DECEMBRIE mi se va face contract pe perioada determinata (maxim 2 luni) însă eu pe 7 IANUARIE as vrea sa intru in concediu risc maternal (având atunci 6 luni de sarcina).
1 Se poate acorda acest concediu doar după o lună de cotizație?
2. Lucrând la stat, ca educatoare, după încetarea contractului îmi va mai merge vechimea?
3 Voi beneficia de cei 75% și după încetarea contractului?
4. Este mai bine sa intru in concediu maternal (la 7 luni), și dacă îmi va mai continua vechimea dacă contractul se încheie(cartea de munca, nu știu exact cum să mă exprim)
Fiind la stat mă gândesc că sunt alte proceduri fata de privat
1. Concediul şi indemnizaţia de risc maternal se acordă fără condiţie de stagiu de asigurare

2. Vechimea se intrerupe la incetarea c.i.m.

3. Intrebati la Casa de Sanatate.

4. C.i.m. va inceta la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.