Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu risc maternal

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema. In situatia in care sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata de 6 luni si este necesar sa intru in concediu de risc maternal, ce se va intampla cu mine atunci cand contractul meu va expira ? Mentionez ca, in mod normal, acesta va expira peste 5 luni. Este obligat angajatorul sa-mi prelungeasca termenul contractului ? Apoi, pot intra in concediu de ingrijire copil?
Va multumesc.
1. Angajatorul nu este obligat sa va prelungeasca durata c.i.m...

2. La data expirarii duratei c.i.m., daca nu se prelungest, c.i.m. va inceta de drept potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., indiferent daca sunteti sau nu in concediu de risc maternal.

3. La data incetarii c.i.m. puteti intra in somaj daca indepliniti conditiile prevazute de lege ... din somaj puteti intra in CCC.
Si pentru a intra in somaj, ce conditie trebuie sa indeplinesc ?
Conditiile sunt:
- incetarea c.i.m. din motive neimputabile salariatului ; incetarea de drept a c.i.m. ca urmare a expirarii duratei pentru care a fost incheiat da posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de somaj.

- un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimel 24 de luni anterioare datei depunerii cererii la somaj.