avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pe perioada determinata

recent am fost angajat la o s.c. pe perioada de trei luni (Perioada de proba). dupa expirarea celor trei luni, mai au dreptul cei de la conducerea sc sa-mi incheie CIM-ul pe perioada de determinata sau sunt obligati sa-mi incheie CIM-ul pe perioada nedeterminata?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:19, 28 Iunie 2011
Codul muncii art.82 alin.4:intre aceleasi parti se pot incheia cel mult 3 contracte individuale de munca pe perioada determinata.
iliemailat a scris:

recent am fost angajat la o s.c. pe perioada de trei luni (Perioada de proba). dupa expirarea celor trei luni, mai au dreptul cei de la conducerea sc sa-mi incheie CIM-ul pe perioada de determinata sau sunt obligati sa-mi incheie CIM-ul pe perioada nedeterminata?


Durata c.i.m. poate fi prelungita prin incheierea unui act aditional la c.i.m., insa angajatorul nu este obligat sa va prelungeasca durata c.i.m. .
Daca nu va prelungeste durata c.i.m. si daca indepliniti conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de somaj (incetare c.i.m. din motive neimputabile si un stagiu minim de cotizare la somaj de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii), atunci va puteti depune dosarul pentru somaj la AJOFM.

Temeiul de drept al incetarii c.i.m. , art.56 lit.i C.mun., in cazul in care nu vi se prelungeste durata c.i.m. va da posibilitatea de a beneficia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la indemnizatia de somaj baciu rodica baciu rodica Buna ziua, Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare: Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal valcris valcris Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema. In situatia in care sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata de 6 luni si este necesar sa ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca pe perioada determinata roxynice roxynice Mi sa prelungit contractul de munca pe perioada determinata de doua ori prima data 6 luni apoi mi s-a prelungit pana la 2 ani , am fost inlocuitorul unei ... (vezi toată discuția)