Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pe perioada determinata

recent am fost angajat la o s.c. pe perioada de trei luni (Perioada de proba). dupa expirarea celor trei luni, mai au dreptul cei de la conducerea sc sa-mi incheie CIM-ul pe perioada de determinata sau sunt obligati sa-mi incheie CIM-ul pe perioada nedeterminata?
Codul muncii art.82 alin.4:intre aceleasi parti se pot incheia cel mult 3 contracte individuale de munca pe perioada determinata.
iliemailat a scris:

recent am fost angajat la o s.c. pe perioada de trei luni (Perioada de proba). dupa expirarea celor trei luni, mai au dreptul cei de la conducerea sc sa-mi incheie CIM-ul pe perioada de determinata sau sunt obligati sa-mi incheie CIM-ul pe perioada nedeterminata?

Durata c.i.m. poate fi prelungita prin incheierea unui act aditional la c.i.m., insa angajatorul nu este obligat sa va prelungeasca durata c.i.m. .
Daca nu va prelungeste durata c.i.m. si daca indepliniti conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de somaj (incetare c.i.m. din motive neimputabile si un stagiu minim de cotizare la somaj de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii), atunci va puteti depune dosarul pentru somaj la AJOFM.

Temeiul de drept al incetarii c.i.m. , art.56 lit.i C.mun., in cazul in care nu vi se prelungeste durata c.i.m. va da posibilitatea de a beneficia de somaj.