avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum trebuie inchis CIM pt a putea obtine ajutor de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum trebuie inchis CIM pt a putea obtine ajutor de somaj?

Conform carui articol se incheie CIM in cazul in care societatea nu mai are lichiditati sa sustina angajatul, iar angajatul doreste sa obtina imediat somaj?Stiu ca nu se poate prin demisia sau prin acordul partilor.

Ajutorul de somaj se calculeaza in functie de ultimul salariu de pe cartea de munca sau la nivelul unui salariu mediu national? Daca da, care?

Va multumesc
Andreea
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:18, 6 Ianuarie 2010
Ptr incheierea unui CIM astfel incat salariatul sa beneficieze de somaj trebuie folosit unul din urmatoarele articole din Codul muncii:
- art. 65 (1) - concediere individuala
- art. 66 - concediere colectiva
- art. 61 c) - decizie a organelor de expertiza medicala care constata inaptitudinea fizica/psihica a salariatului
- art. 61 d) - necorespundere profesionala
- art. 56 j) - expirarea termenului ptr care a fost incheiat CIM (in cazul CIM determinat)

Ajutorul de somaj se calculeaza astfel:
75% din salariul minim brut pe tara (adica din 600 lei)
la care se adauga un procent ce difera functie de vechimea in munca si care se aplica la media veniturilor brute pe ultimele 12 luni.
1. Din legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. Salariul minim brut pe tara este de 600 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim brut pe tara MonicaJurma MonicaJurma Buna dimineata, Mama mea urmeaza sa depuna actele pentru obtinerea somajului si am inteles ca acesta va fi 75% din salarul minim brut pe tara, in situatia ... (vezi toată discuția)
Urgent - acord incetare cim art 55.b. doriannejoy doriannejoy Buna seara, Aduc in discutie urmatoarele probleme in speranta unor raspunsuri avizate si concrete : - cu data de 01.12.2009 imi inceteaza CIM in ... (vezi toată discuția)
Mod de calcul- ajutor somaj ContSters124416 ContSters124416 Buna ziua, as dori sa ma ajutati in privinta modului de calcul al ajutorului de somaj si sa-mi explicati cum se calculeaza acesta. Va multumesc. (vezi toată discuția)