avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca ma incadrez in lg ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca ma incadrez in lg 76 AJOFM ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca ma incadrez in lg 76 AJOFM pentru subventie angajator.
Cazul concret :
Angajat din somaj cu varsta peste 45 ani ,studii superioare.
Mi s-a spus ca din cauza studiilor nu beneficiez de subventie,asa este?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:59, 24 Mai 2021
Nu este asa ... potrivit legii, art.85, angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 2.250 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.

Așadar nu se impune condiție de studii.
Ultima modificare: Joi, 20 Mai 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS.
MIE MI-AU RESPINS DOSARUL PENTRU SUBVENTIE PE MOTIV CA AM STUDII SUPERIOARE SI CA ACESTE SUBVENTII SE ACORDA DOAR PERSOANELOR DEFAVORIZATE.
Legae este clara : .... șomeri în vârstă de peste 45 de ani, .... nu se refera la studii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare simionel simionel SIM oradea.daca sunt șomer neindemnizat(demisie de la ofirma) am 61 ani și îndeplinesc condițiile pentru pensionare anticipată parțială următorul ... (vezi toată discuția)
Subvenții șomeri Maria63sorin Maria63sorin Am 55 de ani și doresc angajare in condițiile acestei hotărâri privind subvențiile acordate șomerilor vârstnici.Cum pot abține așa ceva ? Mulțumesc ! (vezi toată discuția)
Prevedere oug 60 Bogdan 71 Bogdan 71 Buna ziua, daca cineva, unic asociat al unei firme, beneficiaza de prevederile OUG 60 din 2018 (subventie de 2250 lei lunar timp de 12 luni) daca se angajeaza ... (vezi toată discuția)