Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inchidere asociatie non profit.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inchidere asociatie non profit.

Buna dimineata. Avem o asociatie non profit pe care as dori sa o inchid.
Am tot citit OG 26 privind asociatiile si fundatiile dar sincer nu m am lamurit.
Ce acte imi sunt necesare la judecatorie ca sa inchid o asociatie?
Multumesc.
Cu respect
george-neagu, moderator
Adunarea Generala, adopta conform precedurilor prevezute in Statutul asociatiei, hotararea de dizolvare voluntara a asociatiei si prin aceeasi hotarare numeste un lichidator ( practician in insolventa cu care a discutat inainte, sa se inteleaga la onorariu) si depune la judecatorie acea hotarare, iar pe mai departe se ocupa lichidatorul numit de AG, Consiliului Director si celorlalte persoane cu functii de conducere incetandu=le calitatea / functia / mandatul in momentul numirii lichidatorului.... acestuia va trebui fosta conducere sa ii predea actela asociatiei, sa ii dea o declaratie etc.