Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua! Am nevie de sfatul dvs! Acum 12 ani de zile ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua! Am nevie de sfatul dvs! Acum 12 ani de zile am facut ...

Buna ziua!
Am nevie de sfatul dvs! Acum 12 ani de zile am facut un credit in euro pe care nu l-am platit, creanta a fost data catre mai multe firme de recuperari. Intrebare: cum as putea sa renegociez cu banca rambursarea si comisionul ?
Buna ziua, inainte de orice negociere, trebuie vazut daca nu cumva este prescrisa creanta bancii. Banca putea sa va ceara rambursarea in termen de 3 ani de la ultima dvs. plata. Daca intre timp, nu a facut acte de intrerupere a cursului prescriptiei, nu datorati nimic. Contactati un avocat care sa analizeze documentele inainte de a demara orice negociere intrucat aceasta presupune o recunoastere care in anumite conditii este favorabila bancii.
Multumesc pentru promtitudine!
Creditul a fost facut in 2007 (14 ani), iar in 2008 banca a vandut creanta (am dovada). Am primit si o somatie de la executorul judecatoresc in 2010. Mentionez ca am avut codebitor, Se poate negocia cu firmele de recuperare pein firma de mediere?
Doamna vorbiti cu un avocat pt ca s-ar putea sa nu mai platiti deoarece se datoriile de acest fel se prescriu in 3 ani de la ultima plata daca nu se fac demersuri pt recuperarea lor, prescrierea datoriei inseamna ca debitorul (persoana care a luat credit) nu mai poate fi obligat sa o plateasca.
magiccom, utilizator