avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, in cazul unui divort daca tata este intr-un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, in cazul unui divort daca tata este intr-un oras diferit ...

Buna ziua,
in cazul unui divort daca tata este intr-un oras diferit fata de cel in care locuieste mama, mai poate obrine drept de vizita in weekend? Sau e obligatoriu sa fie in acelasi oras? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 21:25, 23 Mai 2021
Poate obține drept de vizita fără probleme.
Dacă știe ca nu poate veni de la mare distanta, sa ceara un program pe care il poate respecta.
..dar daca poate veni, mai poate beneficia de 2 zile in weekend, daca el se cazeaza la hotel iar copilul ar sta in noaptea cat e la el acolo si nu intr-un imobil propriu?
bineinteles ca da.
Nu ar trebui sa existe probleme.
Am văzut insa instante care vor sa efectueze anchetă psihosociala la domiciliul tatălui chiar daca se va locui la hotel și nu se pleacă în localitatea de domiciliu a tatălui.
Am avut si eu un caz în care se vroia asa ceva desi se pleca de urgenta în nordul Europei in excursie.
Sa faci anchetă sociala la.domiciliul tatălui când se pleacă în străinătate de urgenta...
Insa, instanta s-a răzgândit după câteva minute...de ezitări și nehotărâri...
Era o idee total neinspirata...

Oricum, probleme nu ar trebui sa existe indiferent ce ar face și cum s-ar,, învârti" instanta în loc.
Se va pierde insa ceva timp la asa ceva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Mai 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Minori si familie GinaDeac GinaDeac Buna seara, v-as ruga daca puteti sa ma lamuriti si pe mine in privinta a 2 aspecte: 1. In conditiile in care prin ordonanta presedintiala, instanta dispune ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala. concubina a fugit cu copilul, de la adresa ... vitalsmart vitalsmart Ordonanta pesedintiala. Concubina a fugit cu copilul, de la adresa de domiciliu din Bucuresti, la o alta adresa din alt oras. Aceasta a facut foarte multe ... (vezi toată discuția)
Ancheta sociala Martonze Martonze Buna ziua, Am unele nelamuriri privind ancheta sociala pentru gazduirea minorului in timpul programului de vizita minor. 1.Parintele care cere programul de ... (vezi toată discuția)