avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Daca am câștigat un proces civil pe cale ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Daca am câștigat un proces civil pe cale de ordonanță ...

Buna ziua. Daca am câștigat un proces civil pe cale de ordonanță presedentiala si am pierdut la fond, iar acum am depus apel, masurile dispuse prin ordonanță mai sunt valabile pana la soluționarea definitiva pe fond, adică a apelului ?
Cel mai recent răspuns: Sobolan de tomberoane , utilizator 02:04, 25 Mai 2021
Da
In principiu da, cu mentiunea ca unele hotarari sunt executorii (de maniera provizorie) de drept, în lumina
art. 448 Cod Procedura Civila!
Ultima modificare: Luni, 24 Mai 2021
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Ordonanta era executorie pana la judecarea fondului.Cum fondul l-ati pierdut, a devenit fondul executoriu , și deci nu mai e valabila ordonanta.
Ordonanta este o urgenta pana se judeca fondul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare ordonanta presedentiala si hotarare dosar fond Chris79 Chris79 Buna ziua, Am urmatoarea situatie in legatura cu programul de relatii personale cu copiii! In cadrul unei Ordonante Presedentiale, la Apel, s-a acordat ... (vezi toată discuția)
Punere in executare provizorie nexus nexus Buna ziua, Exista vreo posibilitate de punere in executare provizorie (pana la pronuntarea in apel) a unei sentinte nedefinitive date in fond, cu privire ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedentiala romanik romanik copilul meu are o pensie alimentara stabilita in 2008 de 130 lei(atunci era minim pe economie 600 lei).Intre timp s-a facut minim pe economie 670, 700 ... (vezi toată discuția)