Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Daca am câștigat un proces civil pe cale ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Daca am câștigat un proces civil pe cale de ordonanță ...

Buna ziua. Daca am câștigat un proces civil pe cale de ordonanță presedentiala si am pierdut la fond, iar acum am depus apel, masurile dispuse prin ordonanță mai sunt valabile pana la soluționarea definitiva pe fond, adică a apelului ?
Da
In principiu da, cu mentiunea ca unele hotarari sunt executorii (de maniera provizorie) de drept, în lumina
art. 448 Cod Procedura Civila!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Ordonanta era executorie pana la judecarea fondului.Cum fondul l-ati pierdut, a devenit fondul executoriu , și deci nu mai e valabila ordonanta.
Ordonanta este o urgenta pana se judeca fondul.