Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Ce solutii am pentru a construi pe un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Ce solutii am pentru a construi pe un teren cu destinatia ...

Buna ziua,

Ce solutii am pentru a construi pe un teren cu destinatia "curti constructii" dar pe deasupra caruia trece o retea de joasa tensiune care alimenteaza un operator privat.

Mentionez ca am avut mai multe discutii cu ENEL legate fie de mutarea stalpului pentru ca firele de electricitate sa nu mai treaca pe deasupra terenului meu fie ingroparea acestora.

Cele doua solutii genereaza costuri imense, deoarece ENEL vrea sa fie efectuate pe cheltuiala mea.

Multumesc,
O zi buna!
Buna ziua,

Introduceti o actiune in fata instantei de judecata prin care solicitati obligarea ENEL la mutarea stalpului sau ingroparea firelor, motivat de faptul ca prin modalitatea in care acestea sunt amplasate va pun in imposibilitate de a utiliza proprietatea in conformitate cu destinatia acesteia si practic, ii scade valoarea de piata.

O zi buna.
Cu stima,
av. Jasmine Oancea