Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitionare locuinte - tineri necasatoriti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitionare locuinte - tineri necasatoriti

Eu si prietenul meu dorim sa ne achizitionam o locuinta (nu suntem casatoriti). Dorim ca amandoi sa fim proprietarii locuintei in acte si avansul sa-l dam jumatate-jumatate iar ratele sa le platim impreuna. Este posibil sa fim amandoi proprietarii locuintei daca nu suntem casatoriti? Ce se va intampla cu apartamentul dupa casatorie? Va trece ca proprietate comuna daca este un bun achizionat inainte de casatorie?

Multumesc,
Irina
Da, puteti sa cumparati locuinta impreuna, pe cote parti, ca orice alte doua persoane. Cotele parti pe care le veti dobandi din dreptul de proprietate asupra imobilului vor ramane pentru fiecare dintre dvs bunuri proprii, dobandite inaintea incheierii casatoriei si nu isi vor modifica acest statut dupa incheierea casatoriei cata vreme nu veti incheia, de comun acord, un act in acest sens.
Fiecare veti avea cate 1/2 din bun si inainte si daca v-ati casatori ulterior..
Problema e alta, ca bancile nu prea agreeaza combinatii de acest fel, asa ca prevedeti in antecontract ca daca banca nu va da banii sau va da mai putin decat ati cerut, sa va primiti avansul ianpoi.
gi-jane2, moderator
Mesaj reeditat

Buna ziua! Eu si prietenul meu dorim sa achizitionam impreuna ...

bianca.blendea
Utilizator
07:10, 25 Mai 2021
Buna ziua!

Eu si prietenul meu dorim sa achizitionam impreuna un apartament. Inca nu suntem casatoriti. Prietenul meu are partea cea mai mare din suma totala a avansului, in timp ce eu voi contribui cu o suma mai mica (un sfert din suma cu care el va contribui). Dorim sa platim ratele impreuna pe toata durata creditului, dar creditul sa fie pe numele lui. Cum putem face acest lucru in asa fel incat in cazul unei despartiri eu sa nu pierd suma de avans + ratele platite pana la momentul respectiv? Cum ar fi bine sa procedam in acte? Multumesc!
de ieri pana azi, s-au mai pierdut din bani. Daca creditul e pe numele prietenului, nu veti fi nici coproprietar in acte.
Veti avea doar un drept de creanta, adica exact banii pe care ii investiti, numai ca trebuie ca suma ce o veti pretinde, sa fie si dovedita.
mai aveti posibilitatea ca la casatorie sa adoptati regimul comunitatii conventionale si sa includeti prin conventie atata casa cat si creditul, in comunitatea de bunuri, toate astea, cu acordul bancii.
puteti sa ma asteptati si sa cumparati impreuna dupa casatorie, casatorindu-ca sub regimul comunitatii legale.
mai aveti varianta ca sa nu va amestecati in treaba asta deocamdata si sa ii dati cu imprumut suma data ca avans si sa isi plateasca singur ratele ca e casa lui.