Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Evaluarea riscurilor la locul de munca. Ce competente ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Evaluarea riscurilor la locul de munca. Ce competente trebuie ...

Evaluarea riscurilor la locul de munca.

Ce competente trebuie sa aiba persoana care face evaluarea riscurilor la locul de munca si planul de prevenire si protectie a muncitorilor?
Ma puteti ajuta si cu art. din lege?
Va multumesc
Buna ziua,
Evaluarea riscurilor SSM nu se face doar de o persoana, ci de o echipa ( Lucratorul SSM, seful locului de munca, reprezentanti ai salariatilor, medicul de medicina muncii, etc.).
La fel si planul de prevenire si protectie.

Mai jos gasiti un ghid elaborat/asumat/recomandat de Inspectia muncii pentru intocmirea evaluarii
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Evaluarea riscurilor se efectueaza de catre comisii numite prin decizia scrisa a angajatorului. Din comisie fac parte lucratori cu experienta in domeniul de activitate al firmei, lucratori cu functii de conducere, reprezentantul SIPP, conducatorul locului de munca. Se consulta medicul de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
Vedeti ghidul indicat.
Planul de prevenire si protectie este rezultatul evaluarii riscurilor profesionale la locurile de munca. Acest plan este gestionat de catre SIPP.