Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare angajati straini in Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare angajati straini in Romania

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva informatii suplimentare in urmatoarea situatie:

Angajati dintr-un stat membru UE vor fi detasati pentru o perioada determinata in cadrul unei firme din Romania.
Care sunt procedurile legale ce trebuie urmate de catre firma din Romania.

Unde se vor plati taxele aferente salariilor (tara unde sunt angajati salariati sau in Romania) si cineva va plati salariati detasati?
E necesara informarea ITM-ului?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Pot desfăşura activităţi în muncă pe teritoriul României în calitate de lucrători detaşaţi, fără obţinerea în prealabil de către beneficiarul prestării de servicii a avizului de detaşare, străinii angajaţi ai persoanelor juridice cu sediul în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene sau ale Spaţiului Economic European ori în Confederaţia Elveţiană, detaşaţi în România, cu condiţia prezentării permisului de şedere din acel stat.

Întreprinderile stabilite pe teritoriul unui stat membru, altul decât România sau pe teritoriul Confederației Elvețiene care detașează salariați pe teritoriul României au obligaţia de a transmite (prin posta sau e-mail) inspectoratului teritorial de muncă în a cărui rază teritorială urmează să se desfăşoare activitatea o declaraţie privind detaşarea transnaţională a salariaţilor, în limba română, cu minimum o zi lucrătoare înaintea începerii activităţii.
Pot desfăşura activităţi în muncă pe teritoriul României în calitate de lucrători detaşaţi, fără obţinerea în prealabil de către beneficiarul prestării de servicii a avizului de detaşare, străinii angajaţi ai persoanelor juridice cu sediul în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene sau ale Spaţiului Economic European ori în Confederaţia Elveţiană, detaşaţi în România, cu condiţia prezentării permisului de şedere din acel stat.

Întreprinderile stabilite pe teritoriul unui stat membru, altul decât România sau pe teritoriul Confederației Elvețiene care detașează salariați pe teritoriul României au obligaţia de a transmite (prin posta sau e-mail) inspectoratului teritorial de muncă în a cărui rază teritorială urmează să se desfăşoare activitatea o declaraţie privind detaşarea transnaţională a salariaţilor, în limba română, cu minimum o zi lucrătoare înaintea începerii activităţii.
Cu privire la: x) remunerația aplicabilă pe teritoriul României - suma de bani care cuprinde salariul minim astfel cum este definit la art. 2 alin. (1) lit. e), sporul pentru muncă suplimentară, sporul pentru munca în zilele de repaus săptămânal, sporul pentru munca în zilele de sărbătoare legală, sporul pentru munca prestată în timpul nopții, alte sporuri și indemnizații care sunt obligatorii conform legislației naționale, precum și cele prevăzute în contractele colective de muncă cu aplicabilitate generală;

Aceasta remuneratie se acorda pe langa salariul de incadrare al angajatului strain?

De asemenea: Indemnizațiile sau rambursarea cheltuielilor de transport, cazare și masă pentru salariații obligați din rațiuni profesionale să călătorească către și de la locul lor de muncă obișnuit din România sau în cazul în care aceștia sunt trimiși temporar de angajatorul lor de la locul lor de muncă obișnuit din România la un alt loc de muncă, în conformitate cu legislația națională sau contractul colectiv de muncă aplicabil."
Prevederile alin. (1) lit. i) se aplică exclusiv cheltuielilor de transport, cazare și masă suportate de salariații detașați pe teritoriul României atunci când aceștia sunt obligați să călătorească către și de la locul lor de muncă obișnuit sau în cazul în care aceștia sunt trimiși temporar de angajatorul lor de la locul lor de muncă obișnuit la un alt loc de muncă pe teritoriul României, în conformitate cu legislația națională și/sau contractul colectiv de muncă aplicabil."

Aceste cheltuilei vizeaza cazarea din Romania, transportul de la cazare si masa (diurna zilnica) pentru toate zilele cand persoana este detasata in Romania, sau doar in cazul in care acestia for avea delegatii?
AndradaCristu, utilizator