Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am achiziționat un apartament în care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am achiziționat un apartament în care holul este ...

Bună ziua. Am achiziționat un apartament în care holul este proprietate comuna. Nu am știut acest lucru în momentul în care l am cumpărat, fostul proprietar prezentând mi acest hol ca și proprietatea apartamentului pe care doream sa îl cumpăr. În realitate nu a existat o schiță a apartamentului pe care l am cumpărat iar în acte erau prezentate doua camere plus debara. În momentul achiziționării fostul proprietar mi a prezentat un certificat energetic în care apărea holul ca și parte a apartamentului. Ulterior o vecina m a dat în judecata pentru acel hol. Eu consider ca am fost un cumpărător de buna credință. Fostul proprietar a și spus în cadrul procesului ca mi a vândut apartamentul cu tot cu acel hol. Ce am de făcut legal în cadrul acestui proces?
să consultați în mod direct un avocat care să studieze actele/dosarul.
informațiile oferite de Dvs. aici nu sunt suficiente.
Ati incheiat contractul de vanzare la un birou notarial si la momentul semnarii contractului nu a existat si o schita cadastrala semnata de parti? In cuprinsul contractului de vanzare nu apare nici o mentiune cu privire la documentatia cadastrala care reprezinta anexa la contract?
Pentru a fi considerat dobanditor de buna credinta trebuie sa faceti dovada ca ati intreprins o minima diligenta de a studia descrierea imobilului pe care l-ati cumparat, ori daca din documentatia cadastrala a acestuia (ori, in lipsa, din descrierea existenta in contractul de vanzare) nu rezulta in mod indubitabil ca ati cumparat si intreg holul, nu veti avea sanse prea mari de reusita in a demonstra ca sunteti de buna credinta.
Bună ziua. În momentul cumpărării apartamentului nu exista o schiță cadastrala. Și nici în momentul de fata nu exista. Vananzatorul mi a prezentat apartamentul cu tot cu acel hol.Mai mult decât atât, fiind obligat de lege sa facă un certificat energetic, în schita din acel certificat energetic apare și holul ca parte integrantă a apartamentului. Apartamentul fiind la curte comuna și existând mai multe părți comune care ulterior au fost modificate este foarte greu sa îți dai seama care este concordanta dintre acre și realitate.

MihailZC a scris:

Ati incheiat contractul de vanzare la un birou notarial si la momentul semnarii contractului nu a existat si o schita cadastrala semnata de parti? In cuprinsul contractului de vanzare nu apare nici o mentiune cu privire la documentatia cadastrala care reprezinta anexa la contract?
Pentru a fi considerat dobanditor de buna credinta trebuie sa faceti dovada ca ati intreprins o minima diligenta de a studia descrierea imobilului pe care l-ati cumparat, ori daca din documentatia cadastrala a acestuia (ori, in lipsa, din descrierea existenta in contractul de vanzare) nu rezulta in mod indubitabil ca ati cumparat si intreg holul, nu veti avea sanse prea mari de reusita in a demonstra ca sunteti de buna credinta.

Puteti chema pe vânzător în proces.acesta are o obligație de evictiune, adică sa va despăgubească.consultati un avocat sa vadă actele
Mulțumesc pentru răspuns!

Antoanela Geaman a scris:

Puteti chema pe vânzător în proces.acesta are o obligație de evictiune, adică sa va despăgubească.consultati un avocat sa vadă actele