Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel in aceeasi instanta unde a decurs Fondul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel in aceeasi instanta unde a decurs Fondul

Mi s-a respins cererea de chemare in judecata ca neintemeiata, "cu apel in 10 zile de la comunicare ce se depune la Tribunalul Bucuresti".
1. Nu inteleg, daca fondul a decurs la Tribunalul Bucuresti, de ce apelul tot aici este indicat? Ma asteptam ca apelul se face la Curtea de Apel, de altfel ce rost e sa treaca dosarul iar prin aceleasi maini?! Poate fi o greseala a grefierei?
2. Fiind un litigiu de munca unde sarcina dovezilor ii revine angajatorului, respingerea actiunii ca neintemeiate ar insemna ca angajatorul a prezentat toate dovezile necesare in aceasta privinta. Trebuie sa mi se prezinte si mie dovezile aduse de angajator?
.
E vorba despre un litigiu de munca, contestatie a deciziei de concediere a femeii gravide.
.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri/pareri
Apelul se depune la Tribunal si se judeca la Curtea de Apel.

C.proc.civ,
Art. 471 Depunerea cererii de apel
(1) Apelul și, când este cazul, motivele de apel se depun la instanța a cărei hotărâre se atacă, sub sancțiunea nulității.
.....

La dosarul cauzei exista dovezile prezentate de angajator.
Cornel Vasile a scris:

La dosarul cauzei exista dovezile prezentate de angajator.

acestea nefiindu-mi prezentate, cum pot sti care-mi sunt motivele de apel? Pur si simplu contestand hotararea fiindca "nu sunt de acord" ar fi foarte vag. Am suspiciuni ca angajatorul sau a prezentat careva informatii false, sau instanta a fost neatenta la detaliile dovezilor prezentate de mine in anexele cererii initiale
Nici nu aveați cum să castigati fără sprijin de specialitate,fără să cititi macar pe forumuri cum decurge un proces,practic va aflati intr o ceață totală.Apelul se formulează după ce o sa vi se comunice acasă hotărârea motivată.Puteati studia dosarul la arhiva,studia online dacă exista această posibilitate pt a lua la cunoștiință de sustinerile angajatorului.Sansele dvs au scazut cu 70,80%greu de crezut că se mai remediaza ceva in apel..

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:
Nici nu aveați cum să castigati fără sprijin de specialitate,fără să cititi macar pe forumuri cum decurge un proces,practic va aflati intr o ceață totală.Apelul se formulează după ce o sa vi se comunice acasă hotărârea motivată.Puteati studia dosarul la arhiva,studia online dacă exista această posibilitate pt a lua la cunoștiință de sustinerile angajatorului.Sansele dvs au scazut cu 70,80%greu de crezut că se mai remediaza ceva in apel..

Cred ca v-ati grabit cu concluziile. Din mesajul dvs totusi iau ca sugestie verificarea dosarului electronic, in vederea cautarii acolo a dovezilor prezentate de catre angajator. Multumesc pentru indiciu
Cum sa ma grăbesc
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat