Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Unde se judecă apelul?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Unde se judecă apelul?

Buna ziua,Fondul s-a judecat la Judecătorie.Urmeaza să cer apel.Cererea se face către Curtea de Apel Bucuresti sau către Tribunalul Bucuresti ? Multumesc
Cererea se adreseaza judecatoriei unde s-a judecat fondul si apoi dosarul cauzei va fi trimis catre Tribunal.
Cererea o depun la judecătorie ,dar nu o adresez catre cine solicit sa admită si sa judece apelul ?
Buna ziua,
Cererea se formuleaza catre judecatoria care a judecat fondul si se depune acolo in termenul legal.
O depuneti la judecatorie, a adresati presedintelui instantei si o motivati in fapt si in drept, mentionand de ce nu este legala hotararea de la fond si ce solicitati in calea de atac.
Conform art.471(1) NCPC"Apelul si, cand este cazul ,motivele de apel se depun la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii."