Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Unde se depune apelul?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Unde se depune apelul?

Crererea de apel se depune la aceiasi instanta ? Adica la aceiasi judecatorie sau la instanta urmatoare SUPERIOARA , la tribunal ?
Apelul se depune la instanta a carei hotarare se ataca sub sanctiunea nulitatii, prin urmare la judecatorie in cazul dvs.
Art. 471 noul cod de procedura civila
Depunerea cererii de apel
(1) Apelul şi, când este cazul, motivele de apel se depun la instanţa a cărei hotărâre se atacă, sub sancţiunea nulităţii.
(2) Dispoziţiile art. 195 sunt aplicabile în mod corespunzător.
............................................................
da ok la judecatorie . astept sa vad daca piritii depun apel .