Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire in legatura cu o pronuntare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire in legatura cu o pronuntare judecatoreasca

Va rog sa ma lamuriti cum se traduce o pronuntare relatata mai jos, fiind vorba despre un divort,
Eu inteleg ca s-a respins divortul, dar nu inteleg ce este cu acel drept de apel la aceeasi judecatorie.

"Respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de reclamantul pârât XX în contradictoriu pârâta reclamantă YY. Respinge, ca nesusţinută, cererea formulată de pârâta reclamantă YY, în contradictoriu cu reclamantul pârât XX. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare, ce se depune la Judecătoria WWW (aceiasi judecatorie care a dat pronuntarea) . Pronunţată în şedinţă publică,"
Multumesc frumos.
Conform art. Art. 471 (1) C proc. civila - Apelul şi, când este cazul, motivele de apel se depun la instanţa a cărei hotărâre se atacă, sub sancţiunea nulităţii.
Asta daca dumneavoastra faceti apel pentru respingerea cererii reconventionale sau reclamantul-parat face apel pentru respingerea CCJ. Ulterior se inainteaza dosarul instantei de apel- instanta ierarhic superioara.
Multumesc frumos, avocat Enache Anda