Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu neefectuat din ultimii 2 ani , e ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu neefectuat din ultimii 2 ani , e obligat angajatorul conform carei legi sa il plateasca?

Plata concediu neefectuat din ultimii 2 ani
Cornel Vasile, Consilier juridic
Angajatorul este obligat sa dea concret concediu de odihna platit iar nu sa plateasca pe cel neefectuat.
Plata este posibila numai la incetarea c.i.m.
Am solicitat plata c.o. neefectuat pt ca urmeaza sa imi dau demisia si mi s-a spus ca ,, exista o directiva europeana,, unde zice ca nu se platesc. Stiti despre ea ?
Nu este nicio directivă europeana.

În jurisprudenta CJUE s-a decis ca, "un lucrător nu își poate pierde în mod automat dreptul dobândit la concediu anual plătit pentru că nu a solicitat concediu.
În schimb, dacă angajatorul dovedește că lucrătorul s-a abținut în mod deliberat și în deplină cunoștință de cauză să își ia concediul anual plătit după ce i s-a oferit posibilitatea să își exercite în mod efectiv dreptul la acest concediu, dreptul Uniunii nu se opune pierderii acestui drept și nici, în cazul încetării raportului de muncă, lipsei corelative a unei indemnizații financiare".
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc