avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate desface/ incheia contractul de munca al unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate desface/ incheia contractul de munca al unui angajat ...

Se poate desface/ incheia contractul de munca al unui angajat doar in baza unei afirmatii din partea acestuia catre un alt coleg, in care i se adreseaza discriminator (cu un apelativ nepotrivit/ neprofesional)?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: carmen.manole , utilizator 08:41, 31 Mai 2021
Cred ca vorbiti despre o desfacere disciplinara a c.i.m.

In acest caz, sub sanctiunea nulitatii absolute, desfacerea disciplinara a contractului individual de munca., nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
Da, bineinteles. Va multumesc ca mi-ati raspuns la intrebarea, as putea spune usor stupida, din partea mea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna, va rog poti sa ii desfaci contractul individual de munca ... lyly64 lyly64 Buna, va rog poti sa ii desfaci contractul individual de munca al unui angajat pentru absente nemotivate ( din 15 martie absent), fara a fi convocat pentru ... (vezi toată discuția)
Desfacerea contractului de munca dorast dorast buna ziua se mai poate desface cim cu lit i? (vezi toată discuția)
Chemat in fata comisiei de disciplina morarucostica morarucostica cer ajutor/ acum o sapt in timpul serviciului am avut de efectuat o lucrare la inaltime cu echipa pe o platforma unde se afla si o camera de supraveghere ... (vezi toată discuția)