Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate desface/ incheia contractul de munca al unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate desface/ incheia contractul de munca al unui angajat ...

Se poate desface/ incheia contractul de munca al unui angajat doar in baza unei afirmatii din partea acestuia catre un alt coleg, in care i se adreseaza discriminator (cu un apelativ nepotrivit/ neprofesional)?
Va multumesc.
Cred ca vorbiti despre o desfacere disciplinara a c.i.m.

In acest caz, sub sanctiunea nulitatii absolute, desfacerea disciplinara a contractului individual de munca., nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
Da, bineinteles. Va multumesc ca mi-ati raspuns la intrebarea, as putea spune usor stupida, din partea mea.