Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna, va rog poti sa ii desfaci contractul individual ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna, va rog poti sa ii desfaci contractul individual de munca ...

Buna, va rog poti sa ii desfaci contractul individual de munca al unui angajat pentru absente nemotivate ( din 15 martie absent), fara a fi convocat pentru cercetare disciplinara?
Nu se poate inceta c.i.m. fara cerecetarea disciplinara.

Codul Muncii
Art. 251
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a) (n.m., avertismentul), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
....