Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere disciplinara

Buna ziua. Caz: salariatul lipseste de la munca de 3 zile; 4-a zi vine si solicita incetarea C.I.M.; i se cere sa scrie o declaratie pentru motivarea absentelor nemotivate si declara ca a lipsit din motive personale. Intrebare: se poate inceta C.I.M disciplinar in acest caz, pentru absente nemotivate? (fara cercetarea disciplinara). Multumesc!
Fara cercetarea disciplinara nu i se poate aplica sanctiunea desfacerii disciplinare a c.i.m.

Art.248 C.mun.
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
......

Art.251 C.mun.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
....
Multumesc! O zi buna sa aveti!